BC Spring Show – Cow Results

Coverage of the BC Spring Show continues, as our very own Ann Marie Magnochi brings us results and pictures from today’s event!

2012 BC Spring Show
March 8th – Abbotsford Exhibition Park
Judge: Micheal Heath, Westminster, MD
Total shown: 120

Jr 2 Year-Old (1)
1. Telford Sharla Shampoo – Telford Farms

Sr 2-Year-Olds (9)
1. Bernalta Goldwyn Jae – Clark Woodmansee
2. (BU) Valleyville Sanchez Renate – Sunny Vale Farm
3. (B&O) Wedgwood Pepper Jasper – Stanhope-Wedgwood
4. Elmbridge Sanchez Sparkle – Elmbridge, Nicrest
5. Larkindale Alexander Sandy – T & L Cattle, Larkindale Holsteins
6. Goldenset Holiday Shottle – T & L Cattle, Kingsway
7. Willswikk Jasper Delta – Willswikk Farms
8. VanDyk-S Confirm Nikelle – VanDyk-S Holsteins
9. La-Dee Shottle Jessie – Larry D. Tjoelker

Sr 2 Yr 1

Sr 2 Yr 2

Sr 2 Yr 3

Jr 3-Year-Olds (6)
1. (BU, B&O) Wedgwood Lavina Goldwyn – Stanhope-Wedgwood
2. Tolamika Goldwyn Madeleine – T & L Cattle, Cormdale, AL-BE-RO Cattle
3. VanDyk-S Image Lynzie – VanDyk-S Holsteins
4. Nipponia BG Giovanna – Bradner Farms
5. Willswikk Goldwyn Joy – Willswikk Farms
6. La-Dee Altaonside Tanessa – Larry D. Tjoelker

Jr 3 1

Jr 3 2

Jr 3 3

Sr. 3 Year Olds (9)
1. (BU) Fradon Redbull Jingle – Elmbridge, Nicrest, Stanhope-Wedgwood
2. Haddington H M Retro Danica – T & L Cattle, Wendon
3. (B&O) Willswikk Frankie Candice – Willswikk Farms
4. Wedgwood Britney Jasper – Stanhope-Wedgwood
5. Skycrest Goldwyn Auger – Skycrest Holsteins
6. Marsfield Goldwyn Evelyn – Skycrest Holsteins
7. VanDyk-S Aspen Ryley – VanDyk-S Holsteins
8. Wedgwood Becky Goldwyn – Stanhope-Wedgwood
9. Dardel Goldwyn Bubbles – T & L Cattle, Ferme Blondin

Sr 3 Yr 1

Sr 3 Yr 2

Sr 3 yr 3

Intermediate Champion
Wedgwood Lavina Goldwyn – Stanhope-Wedgwood

Reserve Int Champion
Fradon Redbull Jingle – Elmbridge, Nicrest, Stanhope-Wedgwood

Int Champ

Int Champ 2

4 Year Olds (17)
1. (BU, B&O) Silvermaple Damion Camomile – Stanhope-Wedgwood, Silvermaple Farms
2. Sherona-Hill-I KKA Red Clover – Westcoast Holsteins
3. Tuytel Gold Luxury – Bert Tuytel
4. Wedgwood Louise Goldwyn – Stanhope-Wedgwood
5. Stanhope Lorel Goldwyn – Stanhope-Wedgwood
6. Skycrest Lou Lip Smacker – Skycrest Holsteins
7. Nuview Sonita Sawyer – Westcoast Holsteins
8. Willowlane Dundee Abigail – Westcoast Holsteins
9. Kingsway Goldwyn Yen – T & L Cattle
10. Western-Lite Pronto Dana – T & L Cattle

4 Yr 1

4 Yr 2

4 Yr 3

5 Year Olds (9)
1. (BU) Lake-Prairie Advent Ava-Red – Westcoast Holsteins
2. (B&O) Wedgwood Dellia Jordan – Stanhope-Wedgwood
3. Stoneden Goldwyn Candace – Westcoast Holsteins
4. Haddington Rhyme Midge – Bentgrass Holsteins
5. Engival Bam Bam Finess – T & L Cattle, Dennalie Holsteins
6. VanDyk-S Damion Tether – VanDyk-S Holsteins
7. Goldcrest Stormatic Abby – Bradner Farms
8. La-Dee Pontiac Desire – Larry D. Tjoelker
9. Willswikk Outside Rosame – Willswikk Farms

5 Yr 1

5 Yr 2

5 yr 3

Mature Cows (8)
1. (BU) Butz-Butler Durham Amy-ET – Westcoast Holsteins
2. Hon-Lu Talent Regina-ET – Westcoast Holsteins
3. Jenny-Lou Hi Metro 1782 – T & L Cattle, Dennalie Holsteins
4. Pappys Talent Rachel – Stanhope-Wedgwood, Western-Lite
5. (B&O) Willswikk Dundee Sadie – Willswikk Farms
6. VanDyk-S Storm Mamey – Bradner Farms
7. Willswikk Outside Della – Willswikk Farms
8. La-Dee Hi Metro Bretly – Larry D. Tjoelker

Aged 1

Aged 2

Aged 3

Best Bred & Owned
Silvermaple Damion Camomile – Stanhope-Wedgwood, Silvermaple Farms

Senior & Grand Champion
Silvermaple Damion Camomile – Stanhope-Wedgwood, Silvermaple Farms

Reserve Sr & Grand Champion
Lake-Prairie Advent Ava-Red – Westcoast Holsteins

Grand

Sr Champ

Premier Breeder: Stanhope-Wedgwood
Premier Exhibitor: Westcoast Holsteins

Posted by

Comments are closed.