Randy Blodgett





Enjoy the Midwest Fall National Holstein Show online Live!

by in The Show String | August 28, 2013

Live video by Ustream

Thanks to the following farms for supporting and sponsoring the live stream and coverage of the 2013 Midwest Fall National Holstein Show:
-Stranshome
-Macland Holsteins-Jim McFarland & Scott Culbertson
-Hoese Holsteins
-Scientific Holsteins

Click here to view the full online catalog with three generation pedigrees.

Judge: Chad Ryan, Fond du Lac, WI
Chad Ryan

Spring Heifer Calf (13)

1. FLOWER-BROOK HEZTRY CARMEN (ST-JACOB DESTRY HEZTRY-ET), Andrew D. Stuewe, MN

2. BELLA-RIDGE GINS BEAUTY-ET (REGANCREST ELTON DURHAM-ET), Jacob, Logan & Madison Harbaugh & Adella Loehr, WI

3. ASHVIEW-TG ATWOOD LACEY-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Ted, Molly & Tom Norling & Tony Galgowski, WI

4. ASHVIEW-TG ATWOOD LILLY-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Ted, Molly & Tom Norling & Tony Galgowski, WI

5. MS TARA GC TEBBI-ET (MR CHASSITY GOLD CHIP-ET), David K. Hoese, MN

DSC_6988

DSC_6990

DSC_6991

DSC_6992

DSC_6993

DSC_6994

DSC_6995

DSC_6996

DSC_6997

DSC_6998

DSC_6999

DSC_7000

DSC_7002

DSC_7005

DSC_7006

DSC_7008

DSC_7009

DSC_7010

DSC_7011

DSC_7012

DSC_7013

DSC_7015

Winter Heifer Calf (18)

1. SUNKIST DUSK JIANNA (SCIENTIFIC SS DUSK-ET), John W. Donnay, MN

2. MISS LAUTHORITY GLAMOROUS (COMESTAR LAUTHORITY-ET), Wide Open Holstein & K. Underwood, WI

3. ALFALAWN ATWOOD DESTINY-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Alfalawn Farm, WI

4. ELGINVUE BLACK IVORY (TOC-FARM GOLDSUN-ET), Kenneth Karl Mueller, MN

5. MAYERLANE DAMION MOJITO (ERBACRES DAMION), Donald A. & Elizabeth B. Mayer, WI

DSC_7020

DSC_7021

DSC_7022

DSC_7024

DSC_7025

DSC_7026

DSC_7027

DSC_7028

DSC_7029

DSC_7030

DSC_7031

DSC_7032

DSC_7033

DSC_7037

DSC_7038

DSC_7039

DSC_7040

DSC_7041

DSC_7042

DSC_7043

DSC_7044

DSC_7045

DSC_7046

DSC_7047

DSC_7048

DSC_7049

DSC_7051

Fall Heifer Calf (13)

1. HEZ ATWOOD HEIDILIN-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Joe & Reid Stransky & Legendholm Holsteins, MN

2. STRANSHOME GSUN KALLISTA-ET (TOC-FARM GOLDSUN-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

3. DEMMERS REGINALD DELUSION (REGANCRESTDL REGINALD-ET), Demmer Farms, MN

4. SHILOH-USA GOLD CHIP 8639 (MR CHASSITY GOLD CHIP-ET), Benjamin Powers, WI

5. LYN-VALE SID FORTRESS (PINE-TREE SID-ET), Eric Wachtendonk, WI

DSC_7055

DSC_7056

DSC_7057

DSC_7058

DSC_7059

DSC_7060

DSC_7061

DSC_7062

DSC_7063

DSC_7064

DSC_7065

DSC_7066

DSC_7067

DSC_7068

DSC_7070

DSC_7071

Summer Yearling (18)

1. STRANSHOME RLOU SPOT ON-ET (FIELDHOUSE REDLOU-RED-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

2. BELLA-VIEW GOLDWYN JULIP-ET (BRAEDALE GOLDWYN), Lynn & Sara Harbaugh, WI

3. BELLA-VIEW ALEX ASHANTI-ET (GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET), Paige N Vossekuil, WI

4. LIDA-ACRES DUNDEE ADEEN-ET (REGANCREST DUNDEE-ET), Alisha, Bernice, Amy-Jo & Ian Vanderwal, MN

5. REGANCREST DORIAN-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Regancrest Farm, IA

DSC_7078

DSC_7079

DSC_7080

DSC_7081

DSC_7082

DSC_7083

DSC_7084

DSC_7086

DSC_7088

DSC_7091

DSC_7093

DSC_7094

DSC_7096

DSC_7097

DSC_7098

DSC_7099

DSC_7100

DSC_7104

Spring Yearling (12)

1. INDIANHEAD GOLDEN GIRL (PINE-TREE SID-ET), Robert J. Schauf, MN

2. TERRA-MCCREE CRACKERJACK (CRACKHOLM FEVER-ET), Meghan K. Connelly, MN

3. JK-STRANSHOME ATWOOD SARINA (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

4. FARNEAR-TBR-BH AT CORONA-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Molly Herberg & Cole Theede, MN

5. WILLOWS-EDGE ATWOOD LYDIA (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Claire M. Van Dyk, MN

DSC_7110

DSC_7111

DSC_7112

DSC_7113

DSC_7114

DSC_7115

DSC_7116

DSC_7118

DSC_7119

Winter Yearling (5)

1. RICAGRI BLACK THUNDER (LARCREST CONTRAST-ET), Anna Culbertson & Bridget Saxton, MN

2. HILROSE GUTHRIE PEANUT-ET (FUSTEAD GOLDWYN GUTHRIE-ET), Pure Pride Holsteins, WI

3. TERRA-MCCREE S CHARISMA-ET (PINE-TREE SID-ET), Elizabeth Doornink, WI

4. MS SCHNAPSBERG GW RAISIN-ET (BRAEDALE GOLDWYN), Andy Stuewe & Corey Feltmann, WI

5. FULLTHROTTLE DUNDEE DIVA (REGANCREST DUNDEE-ET), Thomas & Katie Knegendorf, WI

DSC_7125

DSC_7126

DSC_7127

DSC_7128

DSC_7129

DSC_7130

DSC_7134

Fall Yearling (8)

1. PALTZER-TP FEVER CAREFREE (CRACKHOLM FEVER-ET), Kyle Moon, Andrew, Adney & Seth Ferguson, IA

2. HOESE GOLDWYN BREANNE-ET (BRAEDALE GOLDWYN), David & Jeremy Hoese, MN

3. HOESE ROY BASIL (ROYLANE JORDAN-ET), David, Maemie & Jeremy Hoese, MN

4. STRANSHOME DIRECTOR ASHLEY (SCIENTIFIC DIRECTOR-RED-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

5. RAYLORE ALEXANDER AVERY-ET (GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET), Luke A. Olson, MN

DSC_7139

DSC_7140

DSC_7141

DSC_7142

DSC_7143

DSC_7144

DSC_7145

DSC_7146

DSC_7147

DSC_7148

Junior Show Junior Champion: BELLA-VIEW ALEX ASHANTI-ET (GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET), 1st Summer Yearling, Paige N Vossekuil, WI

Junior Show Reserve Junior Champion: LIDA-ACRES DUNDEE ADEEN-ET (REGANCREST DUNDEE-ET), 2nd Summer Yearling, Alisha, Bernice, Amy-Jo & Ian Vanderwal, MN

Junior Show HM Junior Champion: SHILOH-USA GOLD CHIP 8639 (MR CHASSITY GOLD CHIP-ET), 1st Fall Calf, Benjamin Powers, WI

DSC_7155

DSC_7156

DSC_7157

DSC_7158

DSC_7159

DSC_7160

DSC_7161

DSC_7162

DSC_7163

DSC_7164

DSC_7165

DSC_7169

DSC_7172

DSC_7173

DSC_7175

Junior Champion: STRANSHOME RLOU SPOT ON-ET (FIELDHOUSE REDLOU-RED-ET), 1st Summer Yearling, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

Reserve Junior Champion: BELLA-VIEW GOLDWYN JULIP-ET (BRAEDALE GOLDWYN), 2nd Summer Yearling, Lynn & Sara Harbaugh, WI

HM Junior Champion: HEZ ATWOOD HEIDILIN-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), 1st Fall Calf, Joe & Reid Stransky & Legendholm Holsteins, MN

DSC_7182

DSC_7183

DSC_7184

DSC_7185

DSC_7186

DSC_7187

DSC_7188

DSC_7192

DSC_7195

DSC_7198

DSC_7201

Junior Best Three Females (7)

1. Bella-View – Harbaugh, WI

2. Stranshome – Stransky, MN

3. Willows Edge – Van Dyk, WI

DSC_7207

DSC_7208

DSC_7210

Milking Yearling (3)

1. HEATHERSTONE MELANIA-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Chelsea Leigh Holschbach, WI

2. BELLA-RIDGE GO FOR BROKE-ET (REGANCREST S BRAXTON-ET), Kayla Krueger, WI

3. DO-N-JOY ADVENT LUXURY-ET (KHW KITE ADVENT-RED-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

DSC_7214

DSC_7215

DSC_7216

DSC_7218

DSC_7219

DSC_7221

DSC_7222

DSC_7223

DSC_7224

DSC_7225

DSC_7226

DSC_7230

Junior 2-Year-Old (14)

1. MORSAN ATWOOD BURKA (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Michael II & Julie Duckett, WI

2. MS DUCKETT HARVUE FLICKA-ET (BRAEDALE GOLDWYN), Michael & Julie Duckett & John Hardesty & Sons, WI

3. ROSEDALE FANCYPANTS D HONEY (SCIENTIFIC DESTRY-ET), Julia C. Nunes, WI

4. FLOWER-BROOK GABRILA-ET (WILCOXVIEW JASPER-ET), Andrew D. Stuewe, MN

5. HOLMGREN G W ATWOOD TRANE (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN

DSC_7233

DSC_7234

DSC_7235

DSC_7236

DSC_7237

DSC_7238

DSC_7239

DSC_7244

DSC_7246

DSC_7247

DSC_7250

DSC_7251

DSC_7252

DSC_7253

DSC_7254

DSC_7255

DSC_7256

DSC_7257

DSC_7258

Senior 2-Year-Old (9)

1. SCIENTIFIC DONATELLA RAE-ET (REGANCREST S BRAXTON-ET), Matthew Joseph Nunes, WI

2. STRANS-JEN-D TEQUILA-RED-ET (SCIENTIFIC DIRECTOR-RED-ET), Reid & Joe R. Stransky & Cliff Helkenn, MN

3. SCIENTIFIC S DIONDRA RAE-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), Matthew Joseph Nunes, WI

4. MS HOESE SNHZ ELIN WOODS-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), David K. Hoese, MN

5. UNIQUE-VIEW ATWOOD ROYAL (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Heatherstone Enterprises & Joel Kietzman

DSC_7262

DSC_7263

DSC_7264

DSC_7265

DSC_7266

DSC_7268

DSC_7269

DSC_7270

DSC_7271

DSC_7272

DSC_7273

DSC_7274

DSC_7275

DSC_7276

DSC_7277

DSC_7278

DSC_7280

Junior 3-Year-Old (11)

1. LAIDLAWN KNOWLEDGE GEMINI (SICY KNOWLEDGE-ET), Michael II & Julie Duckett, WI

2. INDIANHEAD REDCARPET TIA-ET (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), Robert J. Schauf, MN

3. SHEEKNOLL BOLTON ARIANA (SANDY-VALLEY BOLTON-ET), Sheeknoll Farms, MN

4. SHEEKNOLL DURHAM ARROW (REGANCREST ELTON DURHAM-ET), Robert, Kelly, Krista & Andrew Sheehan, MN

5. WILLOWS-EDGE MAC FROSTING (REGANCREST-HHF MAC-ET), Hendrik W. Van Dyk, MN

DSC_7285

DSC_7298

DSC_7300

DSC_7304

DSC_7305

DSC_7306

DSC_7307

DSC_7308

DSC_7309

DSC_7310

DSC_7311

DSC_7312

DSC_7313

DSC_7318

DSC_7328

DSC_7330

Senior 3-Year-Old (16)

1. GARAY ALEXANDER DESTINY-ET (GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET), Mike II & Julie Duckett & F & J Phillipson, WI

2. SCIENTIFIC DECADENT RAE-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), Matthew Joseph Nunes, WI

3. REGANCREST S BYESHA-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), Regancrest Farm, IA

4. MS JACOBS SANCHEZ JANNA-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), Jordan & Claire Van Dyk, WI

5. ALDEE DACKERY (SCIENTIFIC SS DUSK-ET), Chad & Stacy Bohn & Laurie D. & Donna Harp, MN

DSC_7337

DSC_7338

DSC_7339

DSC_7340

DSC_7342

DSC_7343

DSC_7344

DSC_7350

DSC_7351

DSC_7352

DSC_7353

DSC_7354

DSC_7356

DSC_7357

DSC_7358

DSC_7359

DSC_7360

DSC_7362

Intermediate Champion & HM Grand Champion: GARAY ALEXANDER DESTINY-ET (GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET), 1st Senior 3-Year-Old, Mike II & Julie Duckett & F & J Phillipson, WI

Reserve Intermediate Champion: SCIENTIFIC DECADENT RAE-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), 2nd Senior 3-Year-Old, Matthew Joseph Nunes, WI

HM Intermediate Champion: MORSAN ATWOOD BURKA (MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD-ET), 1st Junior 2-Year-Old, Michael II & Julie Duckett, WI

DSC_7372

DSC_7373

DSC_7374

DSC_7376

DSC_7378

DSC_7379

DSC_7382

DSC_7385

DSC_7387

DSC_7388

DSC_7390

DSC_7392

DSC_7393

DSC_7394

DSC_7395

DSC_7396

DSC_7398

DSC_7399

DSC_7405

DSC_7407

DSC_7414

DSC_7415

DSC_7417

DSC_7424

DSC_7429

4-Year-Old (15)

1. CRAIGCREST RUBIES GOLD REJOICE-ET (BRAEDALE GOLDWYN), 1st 4-Year-Old, Joan and Elgin Craig, Arthur, Ontario, Canada

2. BROOKHILL GOLDWYN CECILE (BRAEDALE GOLDWYN), Heatherstone Enterprises Inc., WI

3. BLUE-HORIZON JASPER FORTUNE (WILCOXVIEW JASPER-ET), Elginvue Cattle Mktng LLC & William R Sampson, MN

4. REGAN-ALH GOLD EVECA-ET (BRAEDALE GOLDWYN), Regancrest Farm, IA

5. ELGINVUE GOLDPLATE STAR-387 (COMESTAR GOLDPLATE-ET), Kenneth Karl Mueller, MN

DSC_7433

DSC_7434

DSC_7435

DSC_7436

DSC_7437

DSC_7438

DSC_7439

DSC_7440

DSC_7441

DSC_7442

DSC_7443

DSC_7444

DSC_7450

DSC_7451

DSC_7471

5-Year-Old (4)

1. MISS RACHAEL RAY-ET (REGANCREST DUNDEE-ET), Anna K. & Emma R. Culbertson, MN

2. STUEWES DUNDEE GABRINA-ET (REGANCREST DUNDEE-ET), Andrew D. Stuewe, MN

3. REGANCREST M BRIGHTSTAR-ET (REGANCREST-HHF MAC-ET), Regancrest Farm, IA

4. WILLOWS-EDGE RUBENS KARACHI (STBVQ RUBENS-ET), Claire M. Van Dyk, MN

DSC_7485

DSC_7486

DSC_7487

DSC_7488

DSC_7489

DSC_7490

DSC_7491

DSC_7492

DSC_7493

6 & Older (5)

1. JEN-D DEVIL TIFFANY-RED (DUTCHLINE RED DEVIL-RED), Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN

2. R-MADE ADVENT MARNIA (KHW KITE ADVENT-RED-ET), R. & L. Frozene & J. & M. Walker, WI

3. MOONDALE DAMION CHARM (ERBACRES DAMION), Dan Moon, IA

4. CHELSEA-CP LHER LIBERTY-ET (COMESTAR LHEROS-ET), Chad J. Popp, MN

5. BLADIX ASPEN QUIET 2315 (EK-OSEEANA ASPEN-ET), Thomas & Katie Knegendorf, WI

DSC_7500

DSC_7501

DSC_7502

DSC_7503

DSC_7504

DSC_7505

DSC_7506

DSC_7507

150,000 Pound (4)

1. EXELS GOLDWYN ANNA 13384-ET (BRAEDALE GOLDWYN), Norman Nabholz & Eddie Bue, MN

2. HAZEL-BUSH FLAP FLOWER (MY-JOHN FREE FLAP-ET), Beth Nelson, WI

3. WILLOWS-EDGE DUR MICHELE-ET (REGANCREST ELTON DURHAM-ET), Jordan A. Van Dyk, WI

4. RALMA SEPT STORM CRYSTAL-ET (PURSUIT SEPTEMBER STORM-ET), Alfred, Mark & Michael Schmitt, MN

DSC_7513

DSC_7514

DSC_7515

DSC_7516

DSC_7517

DSC_7518

DSC_7519

DSC_7520

Junior Show Senior & Grand Champion: MS JACOBS SANCHEZ JANNA-ET (GEN-MARK STMATIC SANCHEZ), Senior 3-Year-Old, Jordan & Claire Van Dyk, WI

Junior Show Reserve Senior & Reserve Grand Champion: ROSEDALE FANCYPANTS D HONEY (SCIENTIFIC DESTRY-ET), Junior 2-Year-Old, Julia C. Nunes, WI

Junior Show HM Senior Champion: MISS RACHAEL RAY-ET (REGANCREST DUNDEE-ET), 5-Year-Old, Anna K. & Emma R. Culbertson, MN

DSC_7525

DSC_7526

DSC_7527

DSC_7528

DSC_7529

DSC_7531

DSC_7532

DSC_7533

DSC_7534

DSC_7536

DSC_7541

DSC_7543

DSC_7548

DSC_7552

DSC_7555

DSC_7556

DSC_7557

DSC_7558

Junior Show Champion Bred & Owned: STRO-LANE JASPER ROCKET-ET (WILCOXVIEW JASPER-ET), Cally Strobel, MN

DSC_7565

Best Breed and Owned, Senior & Grand Champion: CRAIGCREST RUBIES GOLD REJOICE-ET (BRAEDALE GOLDWYN), 1st 4-Year-Old, Joan and Elgin Craig, Arthur, Ontario, Canada

Reserve Senior & Reserve Grand Champion: JEN-D DEVIL TIFFANY-RED (DUTCHLINE RED DEVIL-RED), 1st 6 & Over, Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN

HM Senior Champion: EXELS GOLDWYN ANNA 13384-ET (BRAEDALE GOLDWYN), 1st 150,000 Pound, Norman Nabholz & Eddie Bue, MN

DSC_7571

DSC_7572

DSC_7574

DSC_7575

DSC_7576

DSC_7577

DSC_7578

DSC_7579

DSC_7581

DSC_7582

DSC_7583

DSC_7584

DSC_7585

DSC_7590

DSC_7596

DSC_7601

DSC_7605

DSC_7606

DSC_7608

DSC_7609

DSC_7610

DSC_7612

DSC_7613

DSC_7614

DSC_7615

DSC_7617

DSC_7625

DSC_7630

DSC_7633

DSC_7634

DSC_7637

DSC_7642

DSC_7648

DSC_7653

DSC_7666

Best Udder: BROOKHILL GOLDWYN CECILE (BRAEDALE GOLDWYN), 2nd 4-Year-Old, Heatherstone Enterprises Inc., WI

DSC_7680

Senior Best Three Females (5)

1. Scientific – Nunes

Randy Blodgett

About Randy Blodgett

Randy Blodgett has written 313 post in this blog.

Randy Blodgett is Publisher and Photographer for HolsteinWorld. Randy brings over 20 years of experience as a breeder and owner of Winning-Way Holsteins and a professional photographer. Randy provides the ‘views’ in the ring that only the judges see, and encourages you to tune in often to view posts on the blog!

Tags:

Leave a Reply